Bałtyk kusi windsurferów

Morze Bałtyckie oczami windsurfera

Uprawianie windsurfingu nie wymaga kosztownych wypraw do egzotycznych krajów. Historia tego sportu rozpoczęła się co prawda w słonecznej Kalifornii, ale od tamtego czasu został on spopularyzowany w wielu częściach świata. Windsurferzy z doświadczeniem doceniają takie miejsca jak Bałtyk, głównie za sprzyjające warunki.

Nad polskim morzem silne wiatry są czymś powszechnym. Można zatem śmiało wybierać termin pomiędzy początkiem maja a końcówką czerwca. W tym czasie na wybrzeżu trwa sezon windsurfingowy. Bez trudu znajdzie się dobry ośrodek szkoleniowy, oferujący profesjonalne wsparcie instruktorskie oraz możliwość wypożyczenia sprzętu. Z tej ostatniej szczególnie chętnie korzystają początkujący.

Osoby zaczynające przygodę z windsurfingiem przed zakupem własnego wyposażenia wolą się upewnić, czy ten rodzaj sportu wodnego będzie im odpowiadał. Większość szybko łapie bakcyla. Zwłaszcza że Bałtyk sprzyja stawianiu pierwszych kroków na desce. Równe fale zachęcają do próbowania swoich sił oraz zdobywania coraz bardziej zaawansowanych umiejętności.

windsurfingbaltyk

O czym pamiętać podczas wyprawy windsurfingowej?

Po pierwsze warto wybrać Morze Bałtyckie na stawianie pierwszych windsurfingowych kroków. Częste wiatry sprzyjają próbowaniu swoich sił w sportach wodnycha niezbyt wysokie fale tworzą dobre warunki dla początkujących. Wielu pasjonatów aktywnego spędzania czasu nad wodą polskie wybrzeże odwiedza w sezonie wakacyjnym. Zdaniem profesjonalistów nie należy jednak przekreślać maja, czerwca i września. W kurortach jest wtedy spokojniej, co pomaga w zdobywaniu i udoskonalaniu umiejętności windsurfingowych. Trzeba natomiast pamiętać, że wody Bałtyku są dosyć zimne. Dlatego w ramach kompletowania wyposażenia nie należy zapominać o piance termicznej. W najcieplejszą część roku wystarczy ta z krótkimi rękawami i spodenkami.

Jeżeli podjęło się decyzję o zakupie własnej deski i żagla, najlepiej skonsultować się z ekspertem. Nie wystarczy wybrać modelu pierwszego w z brzegu. Liczą się natomiast takie kryteria jak masa ciała, wzrost, a nawet stopień zaawansowania użytkownika. Posiadane już umiejętności lub ich brak rzutują chociażby na wymiary deski. Jeżeli ktoś wybiera się na swój pierwszy windsurfing nad Bałtykiem, powinien skorzystać z szerszego modelu. Ułatwi to utrzymanie równowagi i zdobycie pewności siebie. Z kolei żagiel dobiera się do wzrostu użytkownika, o czym także opłaca się pamiętać. Takie szczegóły odgrywają potem ogromną rolę w radzeniu sobie na desce.

Uczestnicy kursu windsurfingowego

Do szkół windsurfingowych zgłaszają się osoby w różnym wieku. Zwłaszcza że do uprawiania tego rodzaju aktywności nie potrzeba świetnej formy fizycznej. Zaczynają już kilkulatki, warunkiem pozostaje umiejętność utrzymania równowagi na desce. Instruktorzy prowadzą zajęcia z rodzinami i grupami przyjaciół. Windsurfing to bardzo dobry sposób na aktywne spędzenie urlopu. Pozwala popracować nad kondycją oraz koordynacją. Podczas treningów można się dotlenić, przyjemnie zmęczyć i zrelaksować. A wybierając wczasy nad Bałtykiem, nie trzeba ponosić wysokich kosztów podróży czy noclegu. Wypad nad polskie morze da się zaplanować z dnia na dzień, nawet podczas zwykłego weekendu.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym Easy SurfShop, oferującym m.in. sprzęt do windsurf i kitesurfingu